Нaвіть Гітлep не нaважився нaпacти нa цю кpaїну!



США або Росія, спитаєте ви? Зовсім ні. Може Ізраїль або Північна Корея? І знову не вгадали! Чи можете ви уявити собі країну з найбільшим у світі відсотком населення, що перебуває в лавах збройних сил? Країну, усі чоловіки якої віком від 20 до 50 років є військовослужбовцями, в будь-яку хвилину готовими стати на захист своїх кордонів з автоматом в руках?

Країну, в якій вас просять придбати зброю, ще й знижки на неї пропонують. Ба більше — після 50 ви можете просто отримати її в подарунок, а на воєнних зборах та полігонах вам будуть раді до глибокої старості. Ця держава за 4 години здатна розгорнути з 22-тисячної 650-тисячну, а протягом 2 діб — 1.7-мільйонну чудово підготовлену, прекрасно організовану та досить непогано озброєну армію (приміром, чисельність армії США 1,3 млн та така ж кількість резервістів).

І все це на тлі височенних гір, пронизаних павутинням тунелів та протиатомних сховищ, «схронів» зброї та «засіків Батьківщини», а також ракетно-артилерійських опорних вогневих точок, міцно врізаних в граніт. Швейцарія. Система організації її армії зводиться до формули: «невелика кількість солдат» + «багато кадрових офіцерів» + «резерв» + «навчальні збори та полігони» = «розгортання повноцінної боєздатної армії у будь-який час». Це не єдина у світі армія, побудована за таким принципом. Однак лише у збройних силах Швейцарії ідея «народ та армія єдині» доведена до досконалості.

До речі, за наближеним до цього принципом побудований і Bundeswehr — збройні сіли Німеччини. Система діє за наступною схемою: кількість кадрових військових складає близько 9 тис. чол., переважна частина з них служить в авіації. Військову службу та перепідготовку одночасно проходять щонайменше 10 тис. військових. Строк призову триває 90 днів. Після його закінчення з собою боєць отримує особисту зброю, комплекти військової форми на всі пори року, бронежилет, каску та повне спорядження.


До досягнення 32-річного віку резервіст перебуває у статусі «аусцуг», до 42-річного — «ландвер», і до 50 років — «ландштурм». За десять років аусцуг має пройти у своїй військовій частині 8 зборівтривалістю по три тижні кожний, ландвер — три по 2 тижні, а ландштурм — одні 2-тижневі. По досягненні 51-річного віку військовослужбовець звільняється з лав збройних сил, здає особову зброю та отримує помповий дробовик і мобілізаційне розпорядження — на випадок тотальної мобілізації населення.

Особливістю армії Швейцарії є посилений військовий вишкіл офіцерів-резервістів. Отриманню кожного наступного військового рангу передують додаткові збори тривалістю близько 100 днів для кожного рангу.


Своїм правом піти на полігон користаються усі — від дрібного начальника до топменеджера, чим вкрай незадоволені роботодавці. Подейкують, що під приводом вдосконалення військових навичок чоловіки на цілком законних підставах, зі збереженням зарплатні, влаштовують собі парубочі вечірки зі стріляниною. Однак це далеко не так — служба на військових зборах проходить за всіма нормами та правилами.

Справа скоріше за все в іншому — потрапивши на полігон, можна познайомитися з новими цікавими людьми та завести корисні знайомства. Адже ухилитися від служби не вдасться нікому — ні депутатам, ні навіть президенту, якщо він чоловік.

А як щодо технічного озброєння армії? Тільки вдумайтеся — військовий бюджет Швейцарії складає близько 5 млрд $. Воєнний парк налічує більш як 800 танків і бронемашин, понад 350 бойових літаків та 100 вертольотів, і постійно оновлюється.

Відновлену армійську зброю влада продає своїм громадянам з суттєвим дисконтом. Процедура реєстрації доволі проста, але вона стосується тільки зброї, придбаної в магазині. За обережними підрахунками, на руках у населення знаходиться близько 1.5 млн одиниць армійської й мисливської зброї та карабінів-напівавтоматів. А ще — десь близько 2 млн пістолетів. Отож не дивно, що Швейцарія посідає 4-е місце у світі за кількістю «стволів» на душу населення, і 2-е — за чисельністю населення зі зброєю. Стрілецьких клубів та тирів тут майже стільки ж, як і кафе — на кожному розі.

Що ж до військової служби солдата — то і тут все на вищому рівні. Військовослужбовець має 2 вихідних на тиждень, і ніяких інших дій, окрім проходження військової підготовки — на кшталт чищення картоплі чи фарбування парканів — не виконує. Він навіть в караул не ходить! Усе вищезгадане виконують приватні фірми, а периметр військової частини охороняють приватні охоронці.

Але не все так казково, як може здатися на перший погляд — є у цій діжці меду своя ложка дьогтю. Підйом о 5:00, а далі — суцільна військова муштра: фізична та стрілецька підготовка, рукопашний бій, водіння, альпінізм — і так по колу, аж до відбою о 00:00. А о п’ятій — знову підйом. Спеціалісти підкреслюють, що такий напружений графік є далеко не в кожній армії. То ж не дивно, що військовослужбовці збройних сил Швейцарії — справжні «універсальні» солдати.

    Друзі, Вам подобається ця стаття?
    Поділіться з друзями!